Ponieważ głównym elementem barw KBM jest kruk wypada znać charakterystykę i zwyczaje tego zacnego ptaka. Zacznijmy od wyglądu.
Samiec i samica ubarwione są jednakowo i są również tej samej wielkości. Upierzenie ich jest czarne z metalicznym połyskiem. Młode ptaki nie mają purpurowego połysku na głowie i grzbiecie. Duży, masywny, mocny czarny dziób ma pod spodem "brodę" utworzoną z dłuższych piór. Głowa ptaka jest duża, na podgardlu znajdują się charakterystycznie nastroszone pióra. Ogon jest długi i klinowaty. Nogi są czarne.
Jeździłeś kiedyś motocyklem – WSK, jawą, simsonkiem. Potem musiałeś wziąć się z życiem za bary i długo, długo nie miałeś kontaktu z siodłem. Teraz nareszcie masz trochę czasu oraz kasy i postanowiłeś kupić motocykl. Przed Tobą trudne wyzwanie.
Tak może się opisać większość przedstawicieli pokolenia "-dziestolatkow", pragnących zrealizować swoje marzenia, zaakcentować swoją niezależność, czy też po prostu zapewnić dawkę mocnych wrażeń. Musisz pamiętać, że sporo się od "tamtego" czasu zmieniło (moc, masa motocykli), wcale nie będzie ci łatwiej, a niektórych nawyków będziesz musiał się pozbyć (np. hamowania wyłącznie tylnym hamulcem). Pytanie jakie powinieneś sobie zadać najpierw brzmi: gdzie, z kim, jak często, a przede wszystkim czym i "w czym" chcesz jeździć.
5-02-2008 Tomek Kulik. Publiacja za zgodą motogen.pl
Większość motocykli przeznaczonych jest do jazdy we dwoje, co sprawia wielką przyjemność, lecz nie zawsze jest to łatwe i przewidywalne jakbyśmy chcieli. W wielu sytuacjach okazuje się, że dwie osoby na jednym motocyklu to wyzwanie dla kierowcy, szczególnie gdy pierwszy raz zabiera ”plecaczka” na przejażdżkę. Co musimy wiedzieć jako kierowca, by móc bezpiecznie wozić pasażerów? Przede wszystkim, nie zabieramy na tylne siodełko osób przypadkowych, nieodpowiednio ubranych, nietrzeźwych lub robiących wrażenie przyjęcia środków odurzających.
Choppery mają długą historię. Są efektem połączenia wojskowej technologii, indywidualizmu, afirmacji wolności i niezależności. Są też najdłużej produkowanym krojem motocykla.
Po wojnie firmy Indian i Harley Davidson oferowały ciężkie, mocne i stabilne maszyny projektowane specjalnie dla wojska. Wiele takich motocykli pojawiło się na rynku z armijnego demobilu. Były tanie, proste w konstrukcji i okryte famą zwycięzców II wojny światowej. Stawały się popularne. Jednocześnie powracający z frontu żołnierze pamiętali europejskie motocykle – lekkie i szybkie, często przewyższające technologicznie amerykańskich braci.
Ile garów ma fałka? Co przecina przecinak? Jakie klucze mieszczą się w piórniku? Dla Was zebraliśmy używane w motocyklowym świecie terminy w specjalnym słowniku.
Zobacz SŁOWNIK
W miarę wzrostu osiąganych prędkość motocykli, doskonalone były ubiory kierowców.
Na urazy szczególnie narażona jest głowa. Pilotka i gogle chroniły jedynie od wiatru. Dlatego w sporcie zaczęto używać kaski motocyklowe, pierwsze wykonane były ze skóry i korka, pojawiły w latach dwudziestych.
Kodeks Drogowy nie nakładał obowiązku używania kasków dla kierowców motocykli.
Przedwojenne zakłady braci Simson po kapitulacji Niemiec /w 1945r/ znalazły się we wschodniej strefie okupacyjnej. Zakłady w Suhl ocalono, pozostawiając nie tylko część budynków, ale też prawie cały park maszyn - około 1,2 tys. obrabiarek. Powołana do życia spółka (w skrócie AWO) miała produkować rowery i lekkie motocykle.
Podjeto decyzje iż w Suhl mają być wytwarzane motocykle klasy średniej. Większe projekty pozostawiono dźwigającym się po zniszczeniach wojennych dawnym zakładom DKW, a teraz /IFA, IFA-MZ/ MZ w Zschopau.
Projekt zakładał dość prosty i niezawodny pojazd. Jego konstrukcja bardzo przypominać miała najlepsze dotychczasowe konstrukcje "wrogów". Przedwojenny BMW "osioł" R35 oraz powojenne wydania R23 i R25 /z NRF - w zachodniej strefie okupacyjnej/ stanowiły podstawę dla pierwszego z projektów AWO / Awtowelo / z Suhl oraz EMW z Eisenach.
W Polsce mamy wielu zdolnych inżynierów, którzy zaprojektowali wiele ciekawych konstrukcji. Nie wszystkie weszły do seryjnej produkcji, niektóre zostały wyprodukowane w kilku egzemplarzach inne pozostały na papierze.Pierwsze rysunki motocykla o oznaczeniu M07, który później został nazwany „Junak” były gotowe w maju 1952 r. Powstały dwa projekty podwozia opracowane przez inż. Porazińskiego, z których jeden przygotowany był z myślą o wojsku.