Ponieważ głównym elementem barw KBM jest kruk wypada znać charakterystykę i zwyczaje tego zacnego ptaka. Zacznijmy od wyglądu.

Samiec i samica ubarwione są jednakowo i są również tej samej wielkości. Upierzenie ich jest czarne z metalicznym połyskiem. Młode ptaki nie mają purpurowego połysku na głowie i grzbiecie. Duży, masywny, mocny czarny dziób ma pod spodem "brodę" utworzoną z dłuższych piór. Głowa ptaka jest duża, na podgardlu znajdują się charakterystycznie nastroszone pióra. Ogon jest długi i klinowaty. Nogi są czarne.

środa, 04 marzec 2015 17:27

Kupuje pierwszy (?) Motocykl

Jeździłeś kiedyś motocyklem – WSK, jawą, simsonkiem. Potem musiałeś wziąć się z życiem za bary i długo, długo nie miałeś kontaktu z siodłem. Teraz nareszcie masz trochę czasu oraz kasy i postanowiłeś kupić motocykl. Przed Tobą trudne wyzwanie.

Tak może się opisać większość przedstawicieli pokolenia "-dziestolatkow", pragnących zrealizować swoje marzenia, zaakcentować swoją niezależność, czy też po prostu zapewnić dawkę mocnych wrażeń. Musisz pamiętać, że sporo się od "tamtego" czasu zmieniło (moc, masa motocykli), wcale nie będzie ci łatwiej, a niektórych nawyków będziesz musiał się pozbyć (np. hamowania wyłącznie tylnym hamulcem). Pytanie jakie powinieneś sobie zadać najpierw brzmi: gdzie, z kim, jak często, a przede wszystkim czym i "w czym" chcesz jeździć.

5-02-2008 Tomek Kulik. Publiacja za zgodą  motogen.pl
Większość motocykli przeznaczonych jest do jazdy we dwoje, co sprawia wielką przyjemność, lecz nie zawsze jest to łatwe i przewidywalne jakbyśmy chcieli. W wielu sytuacjach okazuje się, że dwie osoby na jednym motocyklu to wyzwanie dla kierowcy, szczególnie gdy pierwszy raz zabiera ”plecaczka” na przejażdżkę. Co musimy wiedzieć jako kierowca, by móc bezpiecznie wozić pasażerów? Przede wszystkim, nie zabieramy na tylne siodełko osób przypadkowych, nieodpowiednio ubranych, nietrzeźwych lub robiących wrażenie przyjęcia środków odurzających.

środa, 04 marzec 2015 17:25

Pięć dekad choppera

Choppery mają długą historię. Są efektem połączenia wojskowej technologii, indywidualizmu, afirmacji wolności i niezależności. Są też najdłużej produkowanym krojem motocykla.

Po wojnie firmy Indian i Harley Davidson oferowały ciężkie, mocne i stabilne maszyny projektowane specjalnie dla wojska. Wiele takich motocykli pojawiło się na rynku z armijnego demobilu. Były tanie, proste w konstrukcji i okryte famą zwycięzców II wojny światowej. Stawały się popularne. Jednocześnie powracający z frontu żołnierze pamiętali europejskie motocykle – lekkie i szybkie, często przewyższające technologicznie amerykańskich braci.

środa, 04 marzec 2015 17:24

Słownik motocyklowy

Ile garów ma fałka? Co przecina przecinak? Jakie klucze mieszczą się w piórniku? Dla Was zebraliśmy używane w motocyklowym świecie terminy w specjalnym słowniku.

Zobacz SŁOWNIK