środa, 04 marzec 2015 17:16

Kaski motocyklowe dawniej

W miarę wzrostu osiąganych prędkość motocykli, doskonalone były ubiory kierowców.
Na urazy szczególnie narażona jest głowa. Pilotka i gogle chroniły jedynie od wiatru. Dlatego w sporcie zaczęto używać kaski motocyklowe, pierwsze wykonane były ze skóry i korka, pojawiły w latach dwudziestych.
Kodeks Drogowy nie nakładał obowiązku używania kasków dla kierowców motocykli.

środa, 04 marzec 2015 16:53

Simson AWO 425 Touren

Przedwojenne zakłady braci Simson po kapitulacji Niemiec /w 1945r/ znalazły się we wschodniej strefie okupacyjnej. Zakłady w Suhl ocalono, pozostawiając nie tylko część budynków, ale też prawie cały park maszyn - około 1,2 tys. obrabiarek. Powołana do życia spółka (w skrócie AWO) miała produkować rowery i lekkie motocykle.

Podjeto decyzje iż w Suhl mają być wytwarzane motocykle klasy średniej. Większe projekty pozostawiono dźwigającym się po zniszczeniach wojennych dawnym zakładom DKW, a teraz /IFA, IFA-MZ/ MZ w Zschopau.
Projekt zakładał dość prosty i niezawodny pojazd. Jego konstrukcja bardzo przypominać miała najlepsze dotychczasowe konstrukcje "wrogów". Przedwojenny BMW "osioł" R35 oraz powojenne wydania R23 i R25 /z NRF - w zachodniej strefie okupacyjnej/ stanowiły podstawę dla pierwszego z projektów AWO / Awtowelo / z Suhl oraz EMW z Eisenach.

środa, 04 marzec 2015 16:33

Technologie Polskie

W Polsce mamy wielu zdolnych inżynierów, którzy zaprojektowali wiele ciekawych konstrukcji. Nie wszystkie weszły do seryjnej produkcji, niektóre zostały wyprodukowane w kilku egzemplarzach inne pozostały na papierze.Pierwsze rysunki motocykla o oznaczeniu M07, który później został nazwany „Junak” były gotowe w maju 1952 r.  Powstały dwa projekty podwozia opracowane przez inż. Porazińskiego, z których jeden przygotowany był z myślą o wojsku.