środa, 04 marzec 2015 16:33

Technologie Polskie

W Polsce mamy wielu zdolnych inżynierów, którzy zaprojektowali wiele ciekawych konstrukcji. Nie wszystkie weszły do seryjnej produkcji, niektóre zostały wyprodukowane w kilku egzemplarzach inne pozostały na papierze.Pierwsze rysunki motocykla o oznaczeniu M07, który później został nazwany „Junak” były gotowe w maju 1952 r.  Powstały dwa projekty podwozia opracowane przez inż. Porazińskiego, z których jeden przygotowany był z myślą o wojsku.

Odróżniało go pojedyncze siedzenie i stelaże pod kufry.

Seryjny motocykl, którego produkcja rozpoczęła się w 1957 roku od pierwszych rysunków odróżnia między innymi kształt błotników, skrzynka narzędziowa, siedzenie, tłumik typu „rybka”.

Przedstawione rysunki pochodzą ze zbiorów inż. Piątkowskiego. Stowarzyszenie Miłośników Junaka jest w posiadaniu kopii tych projektów.

W trakcie trwania produkcji Junaka, powstało kilka wersji towarowych o oznaczeniu B20 i B21 z skrzynią ładunkową z przodu. Zdjęcia prezentował inż. Konieczek na Spotkaniu miłośników Junak w 2006r.
B20 z zabudowaną szoferką na dwa sposoby, i B21.

Powstały jeszcze modele, które miały zastąpić Junaka M10, ale niestety nie weszły już do seryjnej produkcji. Junak M13 ze zmodernizowanym silnikiem S 131, w którym zastosowano zapłon bateryjny i alternator na prawym czopie wału pracujący w oleju. Zmieniono też zupełnie głowicę i cylinder. Zewnętrznie wyróżnia się tylny błotnik i zawieszenie typu wahacz pchany (choć był też prototyp z zawieszeniem teleskopowym).

Jeszcze ciekawszym projektem jest Junak M 14 Iskra, opracowany w 1963r. Zupełnie nowa konstrukcja, z nowym silnikiem dwucylindrowym z rozrządem OHC opracowany przez inż. Leszka Ornafa. Jedyny prototyp znajduje się w tej chwili w muzeum Szczecińskim. Silnik jest w posiadaniu inż. Ornafa. Ten, który znajduje się w motocyklu to sam kadłub.

Inżynier Maciej Piątkowski jest też autorem projektu motocykla o nazwie M16 Tarpan, który miał być produkowany w WFM. Ze względu na zmianę profilu produkcji zakładów WFM, nie trafił do produkcji seryjnej a jedynie został prototypem (jeden z egzemplarzy posiada inż. Piątkowski).
Pierwszy unikatowy rysunek M16:

W zbiorach inż. Piątkowskiego znalazł się też taki ciekawy prototyp WSK-i o nazwie Promot

Zdjęcia własne i z archiwum Stowarzyszenia Miłośników Junaka.

Czytany 4797 razy